fbpx

Dietetyka

Żywienie dzieci i dorosłych

Latest Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram

Ściągawki na czas rozszerzania diety

Nie ma dowodów na to, aby istniała jakaś optymalna kolejność wprowadzania konkretnych produktów do diety niemowlaka. Wszelkie schematy żywienia niemowląt są tylko wskazówką i pomocą i można się nimi posługiwać, ale można też rozszerzać dietę po swojemu. Schematy żywienia niemowląt, które mówią, że w 1 miesiącu jabłko, marchewka i kaszka manna, w 2 miesiącu pietruszka, dynia i jagody, a w 3 miesiącu kaszka owsiana, jajko i kalafior…  mogą wygonić cię w środku zimy do sklepu w poszukiwaniu…czereśni czy truskawek. A to na prawdę nie o to chodzi. Dostosuj kolejność wprowadzania konkretnych pokarmów do tego, jaką mamy porę roku, co jest akurat dostępne i świeże i do waszego rodzinnego sposobu gotowania. Niech dziecko spróbuje czereśni i truskawek wtedy, gdy będzie na nie sezon, będę świeże, pyszne i skąpane w słońcu.

To, że nie ma jednego sztywnego schematu rozszerzania diety, nie oznacza jeszcze wcale, że nie można wspomóc się innym narzędziem, które pomogą w planowaniu posiłków!

Przygotowałam dla Was małą ściągawki na czas rozszerzania diety w formie przydatnej checklisty do powieszenia na lodówkę. Możesz powiesić ją na lodówce i odhaczać, czego dziecko już próbowało, a może to być podpowiedź dla Ciebie, aby gotować dla dziecka i całej rodziny bardziej różnorodnie.

Ściągawki są dostępne do pobrania w moim sklepie tutaj: SKLEP w dwóch wersjach – dla diety tradycyjnej i dla rodzin wegetariańskich. Mają format 1 strony A4 i są zapisane jako pdf.

W początkowym etapie rozszerzania diety dziecko ma zazwyczaj dużą gotowość do próbowania, jest ciekawe i chętnie próbuje nowości. Warto wykorzystać ten czas i zaproponować dziecku dużą różnorodność produktów spożywczych.