Ściągawki na czas rozszerzania diety
Nie ma dowodów na to, aby istniała jakaś optymalna kolejność wprowadzania konkretnych produktów do diety niemowlaka. Wszelkie schematy żywienia niemowląt są tylko wskazówką i pomocą i można się nimi posługiwać, ale można też rozszerzać dietę po swojemu. Schematy żywienia niemowląt, które mówią, że w 1 miesiącu jabłko, marchewka i kaszka manna, w 2 miesiącu pietruszka, dynia i jagody, a w 3 miesiącu kaszka owsiana, jajko i kalafior… mogą wygonić cię w środku zimy do sklepu w poszukiwaniu…czereśni czy truskawek. A to na prawdę nie o to chodzi. Dostosuj kolejność wprowadzania konkretnych pokarmów do tego, jaką mamy porę roku, co jest akurat dostępne i świeże i do waszego rodzinnego sposobu gotowania. Niech dziecko spróbuje czereśni i truskawek wtedy, gdy będzie na nie sezon, będę świeże, pyszne i skąpane w słońcu.
To, że nie ma jednego sztywnego schematu rozszerzania diety, nie oznacza jeszcze wcale, że nie można wspomóc się innym narzędziem, które pomogą w planowaniu posiłków!
Przygotowałam dla Was małą ściągawki na czas rozszerzania diety w formie przydatnej checklisty do powieszenia na lodówkę. Możesz powiesić ją na lodówce i odhaczać, czego dziecko już próbowało, a może to być podpowiedź dla Ciebie, aby gotować dla dziecka i całej rodziny bardziej różnorodnie.

Ściągawki są dostępne do pobrania w moim sklepie tutaj: SKLEP w dwóch wersjach – dla diety tradycyjnej i dla rodzin wegetariańskich. Mają format 1 strony A4 i są zapisane jako pdf.
W początkowym etapie rozszerzania diety dziecko ma zazwyczaj dużą gotowość do próbowania, jest ciekawe i chętnie próbuje nowości. Warto wykorzystać ten czas i zaproponować dziecku dużą różnorodność produktów spożywczych.