fbpx

Dietetyka

Żywienie dzieci i dorosłych

Latest Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram

Od kiedy można podać niemowlakowi truskawki?

Lato w pełni, żar leje się z nieba. Mamy zdecydowanie mniejszy apetyt na jedzenie, za to duży na soczyste sezonowe owoce.

Sami moglibyśmy jeść w kółko truskawki i arbuzy, ale czy możemy spokojnie podać je naszym niemowlakom, którym właśnie rozszerzamy dietę?

Kolejność wprowadzania produktów

Stare schematy żywienia niemowląt były dość rygorystyczne i kazały wprowadzać produkty według ścisłej kolejności np. w 4 miesiącu – ziemniak, marchewka, kalafior, jabłko; w 5 miesiącu – pietruszka, brukselka, dynia, jagody, maliny itd. Może i były one użyteczne i sprawiały, że mamy nie musiały zastanawiać się co po kolei, ale sprawiały również, że mamy biegały po sklepach w poszukiwaniu pasternaku czy malin w środku zimy, bo właśnie nadszedł czas na ich wprowadzenie.

Natomiast dziś już wiemy, że nie ma optymalnej kolejność wprowadzania konkretnych produktów do diety niemowlaka. Odchodzi się od sztywnych schematów i zdaje się bardziej na intuicję mam. Powinniśmy raczej dostosować kolejność wprowadzania konkretnych pokarmów do tego jaką mamy porę roku, co jest akurat dostępne i świeże i do naszego rodzinnego sposobu gotowania. Niech dziecko spróbuje czereśni i truskawek wtedy, gdy będzie na nie sezon, będę świeże, pyszne i skąpane w słońcu.

Lato (i jesień) to tak na prawdę najlepszy czas na rozszerzanie diety i jeśli akurat teraz zaczynacie swoją przygodę z jedzeniem, to macie szczęście. Pełno świeżutkich warzyw i owoców – jest w czym wybierać, korzystajcie z nich do woli i do oporu.

Teoretycznie truskawka może pojawić się nawet, jako pierwszy zaproponowany owoc w diecie niemowlaka. Osobiście natomiast nie wrzucałabym ich na pierwszy ogień, a dopiero po wprowadzaniu kilku innych bardziej podstawowych produktów, np. ziemniaczka, brokułu, marchewki i powiedzmy jakiejś kaszy. Zalecenia żywienia niemowląt mówią też o tym, żeby wprowadzać najpierw warzywa, a później dopiero owoce, aby nie przyzwyczajać od razu do słodkiego smaku. Po tych kilku produktach, jeśli wszystko idzie sprawnie, dziecko je chętnie i nie ma żadnych niepokojących objawów, nie ma przeciwskazań, żeby zaproponować w następnej kolejności truskawki.

Alergeny

Duże wątpliwości wiążą się z tym, że truskawki mogą uczulić dziecko. Rzeczywiście tak może być, ale uczulić mogą tak, jak każdy inny produkt. Wydaje się również, że częściej problem stanowią opryski, jakie zastosowanie były na truskawkach a nie same owoce. Najlepiej więc wybierać truskawki ze znanego źródła – np. z działeczki od babci 😉 Ale oczywiście nie zawsze mamy taką możliwość. Truskawki, które kupimy w warzywniaku w czerwcu czy lipcu, nasze polskie, sezonowe powinny wywoływać znacznie mniej problemów, niż np. truskawki sprowadzane z Hiszpanii w środku zimy.

Obecnie stanowisko w sprawie alergenów jest jasne – nie opóźnia się wprowadzania ich do diety niemowlaków, nawet w rodzinach, w których występuje alergia na ten czy inny produkt. Traktujemy więc każdy produkt, jako bezpieczny i reagujemy dopiero, jak zauważmy niepokojące objawy, np. wysypkę, świąd skóry, opuchliznę, bóle brzucha, wymioty, biegunkę.

Oczywiście truskawki, jak każdy inny nowy produkt, powinien zostać wprowadzony stopniowo i w małych ilościach – np. jedna duża sztuka lub dwie mniejsze jednego dnia.

Dania z truskawkami dla niemowlaków

Jakie dania można przygotować dla niemowlaków z truskawek?

Moim zdaniem na początek najlepiej podać je w najprostszej nieprzetworzonej formie. Truskawki są owocami, które idealnie nadają się do tego, aby podać je dziecku do rączki do samodzielnego jedzenia – są miękkie i w sam raz do chwycenia w małe łapki. Lepiej założyć wcześniej śliniaczek, lub jeśli jest ciepło, całkiem rozebrać malucha, bo na pewno cały się ubrudzi 😉

Z truskawek można przygotować też inne pyszne dania:

  • makaron z twarożkiem i truskawkami
  • pierogi leniwe z sosem truskawkowym
  • kompot z truskawek
  • koktajl truskawkowy na maślance czy kefirze
  • owoce pod kruszonką

Jeśli chcecie poczytać więcej o starcie rozszerzania diety niemowlaka polecam wpisy:

Co na pierwsze posiłki?

Zioła i przyprawy w diecie niemowląt

Od kiedy dzieci mogą jeść orzechy?

Zapraszam też do mojego sklepu, gdzie możecie znaleźć zbilansowane jadłospisy dla niemowlaków oraz bezpłatne i bardzo przydatne ściągawki na czas rozszerzania diety:

Jadłospisy – klik!

Ściągawki – klik!


ps. A rozszerzanie diety mojej drugiej córeczki, która urodziła się w lutym zaczynaliśmy gdzieś około lipca i pierwszą rzeczą, jaką dostała do jedzenia była…czereśnia ? Siedzieliśmy razem rodzinnie w kuchni i pochłanialiśmy kilogramy pysznych czereśni. Mała prawie wyszła z fotelika, żeby je sięgnąć i spróbować. Stwierdziłam, że nie ma co męczyć dziecka i dostała swoją porcję. Była przeszczęśliwa i ja też, że mogłam podzielić się z nią tak pysznym owocem i że ruszamy po raz drugi w piękną przygodę z górkami i dołkami zwaną rozszerzaniem diety ??

Smacznych truskawek! ???