fbpx

Dietetyka

Żywienie dzieci i dorosłych

Latest Posts

  Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram
Dietetyk

Maria Nowak

Miło, że trafiłeś w moje strony. Mam na imię Maria i jestem dietetykiem. Specjalizuję się głównie w dwóch dziedzinach – żywieniu dzieci i psychodietetyce dorosłych. Daje mi to szerokie spojrzenie na zdrowie i dzieciaków i ich rodziców. Dietetyka to moja pasja. Oprócz niej interesuje się aromaterapią, fitoterapią i wszelkimi innymi naturalnymi metodami wspierającymi zdrowie i wiedzę o nich staram się przemycać osobom, z którymi pracuję.

Dietetyk

Kim Jestem?

Od dziecka dużo czasu spędzałam w kuchni, choć nikt mnie do tego nie zmuszał. Pamiętam pierwszą ugotowaną przez siebie potrawę i książki z przepisami, które tworzyłam dla mojej mamy z zeszytu i wycinków z gazet, moich rysunków i wykaligrafowanych przepisów.

Interesuje mnie kompletne wszystko, co związane z jedzeniem i mogę rozmawiać o tym godzinami. Od historii uprawy zbóż i innych roślin, kuchni dawnych kultur, anatomii przewodu pokarmowego…

…przez tradycyjne i współczesne kuchnie narodowe, wykorzystywanie dzikich roślin jadalnych i ziół, pozażywieniowe znaczenie posiłków, obserwacje tego jak dzieci uczą się samodzielnie jeść, wpływ poszczególnych składników i całych diet na ciało, umysł i kondycję, przez alternatywne teorie tradycyjnych medycyn, diety cud, głodówki i sposoby wszelkich szarlatanów na zdrowie…

…aż do dobrze udokumentowanych, powtarzalnych wyników badań oraz wytycznych towarzystw naukowych i wszelkich nieżywieniowych składników naszego zdrowia.

Interesuje mnie to wszystko i wciąż zastanawiam się jak wygląda Zdrowie od kuchni.

Dzieci

Szczególnie bliskie są mi tematy żywienia dzieci. Dobrze rozumiem rodziców, którzy borykają się z problemami żywieniowymi swoich dzieci, bo sama jestem mamą dwójki dzieci, w tym jednego wymagającego. Prowadzę konsultacje indywidualne dla rodziców dzieci z:

 • wybiórczością pokarmową,
 • neofobią żywieniową,
 • alergiami pokarmowymi,
 • nadmiarem masy ciała,
 • niedoborem masy ciała,
 • i innymi trudnościami.

Bardzo inspiruje mnie mądrość dzieci w kwestii doboru pokarmu i reagowania na jedzenie. Dzieci nie mają uprzedzeń ani naleciałości, które mają dorośli.  Działają bardziej instynktownie. W ich podejściu do jedzenia manifestuję się wszystkie ich emocje, radości i też trudności.

Dorośli

Układam także inne diety dla:

 • kobiet w ciąży z cukrzycą,
 • dla osób z insulinoopornością,
 • redukcyjne,
 • w chorobach tarczycy, 
 • dla osób mających problemy z układem pokarmowym,
 • alergików,
 • wegetariańskie i wegańskie.

W swojej pracy dietetyka zawsze kieruję się medycyną opartą na dowodach naukowych, posługuję się zaleceniami towarzystw naukowych. Nie kieruję się moda, a tym co działa, co jest sprawdzone. To sprawia, że prowadzona przeze mnie dietoterapia jest skuteczna i ma dobroczynny wpływ na zdrowie w dłuższej perspektywie.

Podchodzę zawsze całościowo do każdego przypadku. Nie układam diet dla wyników badań i suchych pomiarów antropometrycznych, a dla konkretnego człowieka, dlatego moje diety są łatwe do wprowadzenia w życie. Ale uwaga! Jestem też dość wymagającym dietetykiem, naciskam na samodzielność i samoświadomość.

 

„Zdrowie tak naprawdę oznacza, że jesteś dostrojony do natury – i tej na zewnątrz Ciebie i tej wewnątrz” Sadguru