Nutrigenomika, programowanie metaboliczne i wody płodowe.
Co łączy wszystkie trzy rzeczy wymienione w tytule?
Odpowiedź brzmi – Odżywianie kobiety w ciąży.
Dzisiaj chciałabym Wam napisać parę słów o tym, dlaczego tak ważne jest to, aby przyszła mama zadbała o swoją dietę.
Programowanie metaboliczne
Nasze zdrowie i sprawność metabolizmu są programowane w pewnych krytycznych okresach życia. Krytyczne okresy, to momenty intensywnego wzrostu i rozwoju człowieka – życie płodowe i pierwsze 2-3 lata życia. W tym czasie organizm człowieka dynamicznie się rozwija i jest wrażliwy na działanie czynników środowiskowych – w tym również żywienia. Wszelkie zaburzenia , które mają miejsce w tym czasie – np. nieodpowiedni dowóz substancji odżywczych czy stres oddziałują na niego niekorzystnie. Mówi, się o tym, że raz zaprogramowany metabolizm funkcjonuje w niezmiennej postaci przez całe życie. Możemy go oczywiście korygować – odpowiednią dietą czy aktywnością fizyczną, ale nigdy nie będziemy mieli na niego aż tak silnego wpływu jak własnie w ciąży i wczesnym dzieciństwie.
Bada się to, jaki wpływ ma stan odżywienia kobiety w ciąży na jej potomstwo. Bierze się pod uwagę takie czynniki jak np. niedożywienie, otyłość, cukrzyca, zażywanie probiotyków i kwasów tłuszczowych omega-3. Już wiadomo, że na otyłość i zespół metaboliczny narażone są w szczególności dzieci matek, które w czasie ciąży spożywały dietę wysokoenergetyczną.
Nutrigenomika
Pod tym pojęciem kryje się dość nowa dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem wpływu żywienia na nasze geny. Wow! Prawda? 😉 Otóż pokarm wpływa na geny, nie całkiem bezpośrednio, bo nie zmienimy nim sekwencji DNA, ale możemy zmienić ekspresję genów. Czyli, krótko mówiąc, jeśli pamiętacie cokolwiek z lekcji biologii, nie wpływamy na genotyp, ale na fenotyp już tak. Warto więc, już od czasu gdy dziecko pływa sobie w brzuszku mamy, podawać mu pokarmy, które przysłużą się jego zdrowiu i rozwiną potencjał zapisany w jego genach.

Piękna mama, prawda? 🙂
Wody płodowe
A propo pływania. Dziecko pływa w wodach płodowych. Naukowcy zbadali (choć nie dociekłam jeszce jak;)), że wody płodowe zmieniają smak pod wpływem tego co je kobieta w ciąży. Dziecko już w życiu płodowym uczy się ssać i połykać. Połykając wody płodowe uczy się różnych smaków i w późniejszym życiu – np. w momencie wprowadzania pokarmów stałych do diety w łatwiejszy sposób akceptuje nowe smaki. Ważne jest więc aby mama odżywiała się zdrowo i różnorodnie, bo wtedy jest większa szansa, że dziecko również tak się będzie odżywiać.
Podsumowując – kobiety w ciąży mają ogromny wpływ na dzieciątko, które noszą pod sercem. Zdrowo się odżywiając dostarczają nie tylko niezbędnych składników, do tego aby dziecko rozwijało się prawidłowo, ale także przekazują prawidłowe schematy funkcjonowania organizmu swojemu dziecku.