fbpx

Dietetyka

Żywienie dzieci i dorosłych

Latest Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram

„Smacznego! Chorzy z powodu zdrowego jedzenia”

Smacznego!

Jest to książka, która wywróciła moją dietetyczną duszę do góry nogami. Dusze mam tylko trzy – jedną od jedzenia, drugą od miłości i trzecią duszę praktyczną – więc to nie lada kaliber.

smacznego
Autorzy piszą na przykład o tym, że liczenie kalorii jest totalną bzdurą, że anemia w wielu przypadkach jest pożądanym stanem fizjologicznym, że probiotyki są zupełnie nieskutecznym ale dochodowym produktem firm farmaceutycznych, że unikanie cholesterolu może przynieść więcej szkody niż pożytku, że produkty pełnoziarniste szkodzą i że w ogóle dietetycy to oszuści lub w najlepszym wypadku głupcy…

Jest dużo o zbożach (łącznie z ich historią i geografią), owocach, o mleku (i krowim i mamy), o alkoholu, kakao, cukrze i innych używkach. Na końcu imponująca liczba artykułów naukowych na poparcie słów autorów.

Podarowałabym tą książkę każdemu dietetykowi, o ile jej jeszcze nie czytał, aby patrzył bardziej w talerz niż w tabelki i aby głęboko wgryzał się w każdy dietetyczny dogmat. Na pewno będę często wracać do tej książki i sprawdzać jak się mają przedstawione w niej teorie do aktualnego stanu wiedzy o żywieniu.

Udo Pollmer

Jednym z autorów książki jest Udo Pollmer niemiecki chemik żywności, znany ze swoich kontrowersyjnych i prowokacyjnych wypowiedzi i publikacji na temat żywienia. Jako dietetyk Pollmer odradza odchudzanie, spożywanie dużych ilości surowych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, krytykuje diety wegetariańskie i ograniczenia dotyczące spożycia tłuszczu. Pisze o chemii w żywności, o fałszerstwach przemysłu spożywczego, krytykuje duże organizacje zajmujące się żywieniem/zdrowiem/ochroną środowiska.Sam tworzy Europejski Instytut Nauki o Żywności i Żywieniu, który wydaje niezależny biuletyn. W sieci jego prace znaleźć można głównie w języku niemieckim, nad czym ubolewam. W Polsce wydane zostały dwie jego książki:

Smacznego. Chorzy z powodu zdrowego jedzenia

oraz „Kto nam podkłada świnie” (na którą obecnie poluję)

pollmer_ktonampodkladaswinie

A tutaj znajdziecie  wywiad z Pollmerem gdzie zahacza o wiele tematów, które szerzej rozwija w swoich książkach.  klik!