fbpx

Dietetyka

Żywienie dzieci i dorosłych

Latest Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram

„Odżywianie z miłością. Świadomy wybór”

46f25055f7e1ecee9d10ec5800790f5e

Tytułu tej książki poruszy każdego, kto wierzy, że w starym polskim przysłowiu, Przez żołądek do serca, jest jakaś cząstka prawdy i że podając komuś posiłek możemy podać wraz z nim  swoją miłość lub dobrą energię.

Przerażające jest to, że „zabijamy się” dla pieniędzy, za które kupujemy pożywienie, które nas zabija (na szczęście – bardzo powoli)- pisze autorka. Możemy to zmienić, żyjąc bardziej świadomie, wybierając to co nam pomaga, nie szkodzi. Dynowska jest dla nas wyrozumiała. Proponuje małe zmiany w kierunku zdrowszej diety i lepszego życia.

To kolejna książka, po Odżywianie według Pięciu Przemian dla matki i dziecka Temelie i Trebuth, oraz Filozofia zdrowia: Kwaśne,surowe, zimne Ciesielskiej o odżywianiu według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Książka konkretna, zawierająca poradnik autodiagnozy, wiele ziołowych receptur i przepisów na potrawy.

Dlaczego pożądamy smaku słodkiego?  Co wygląd języka może powiedzieć o naszym zdrowiu? Co mają wspólnego emocje z odżywianiem? Dowiemy się tego z książki.

Lektura po raz kolejny przypomina mi, że pożywienie to nie tylko suma kalorii, białek, tłuszczów, węglowodanów, czy suma miligram witamin i minerałów. To też energia, której umiejętne wykorzystanie jest sztuką.Sztuką, którą nasi przodkowie przekazywali sobie pod postacią zwyczajów i wykorzystywali na co dzień. Zdrowo jedli, a przy okazji zapobiegali chorobom. Dziś tej sztuki musimy uczyć się na nowo.

Nawet gdy nie jesteśmy wyznawcami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i nimi zostać nie mamy zamiaru, polecam tą książkę (i pozostałe dwie) aby poznać inne spojrzenie na powstawanie chorób, leczenie ich i rolę w tym diety.


Odżywianie z miłością. Świadomy wybór, Beata Dynowska, Wydawnictwo KOS, Katowice 2010