„Odżywiaj dziecko zgodnie z naturą”
Kolejna pozycja (po Bobas lubi wybór ) dotycząca żywienia najmłodszych. Nawiązująca do mądrości Medycyny Chińskiej, z jej rozróżnieniami produktów rozgrzewających i wychładzających oraz holistycznym podejściem do zdrowia.
W odróżnieniu od BLW autorka książki radzi, aby początkowe potrawy były płynne, łagodne by jak najbardziej przypominały mleko mamy. Długie gotowanie, rozdrobnienie, przetarcie sprawia, że są łatwo przyswajalne przez delikatny układ pokarmowy niemowlaka. Narządy wewnętrzne dziecka dopiero się kształtują i potrzebują dużo energii i ciepła dla prawidłowego rozwoju, dlatego podstawą jego diety powinny być łagodne gotowane potrawy ze zbóż i warzyw (również strączkowych). Surowe owoce i warzywa oraz nabiał wprowadza się później, w niewielkich ilościach.
Do książki warto zajrzeć już w momencie oczekiwania na dziecko, bo jest tam wiele cennych uwag dotyczących odżywiania się (i nie tylko) kobiet w ciąży, są przepisy na zupy wzmacniające po porodzie, porady dotyczące laktacji itp.
„Stan zdrowia rodzącego się dziecka zależy od rodziców”.* Co Państwo na tą tezę powiedzą? „Poprzez pełen miłości związek, harmonijne odżywianie, wewnętrzny spokój oraz odpowiednie ćwiczenia ruchowe przyszli rodzice tworzą korzystne warunki zdrowotne dla siebie i dziecka”.* Nieczęsto można przeczytać takie słowa w książce o odżywianiu, prawda?
Książka zawiera dużo przepisów począwszy od kleików i mleczek zbożowych dla noworodków, gdy matka nie może karmić piersią (jako alternatywa dla mleka modyfikowanego), przez różnorodne zupki, mieszanki zbożowo-warzywne dla niemowląt, aż po zdrowe kotlety i domowe słodkości dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ponadto porady dotyczące żywienia dzieci podczas chorób, z alergią oraz dzieci wegetariańskich.
Osobiście często zaglądam do tej książki przygotowując dania dla mojego szkraba. Gotuję dla dziecka i sama zjadam ze smakiem. Kuchnia młodych mam zazwyczaj łagodnieje i staje się zdrowsza. Tak by gotując jedną potrawę nakarmić i małego człowieczka i najeść się samemu. Więc królują u mnie teraz różnorodne śniadaniowe kasze z suszonymi owocami, mielonymi pestkami, mleczkami zbożowymi i pożywne zupy z dodatkiem kasz i strączków. Zmienił mi się również repertuar przypraw. Zamiast soli i pieprzu – więcej ziół: tymianku, majeranku, lubczyku, cząbru, przypraw korzeniowych…
Jest to moja ulubiona pozycja dotycząca żywienia małych dzieci. Z solidnie „wykochaną” przez mojego syna okładką. Szczerze polecam ją każdemu rodzicowi.
Odżywiaj dziecko w zgodnie z naturą. Od okresu płodowego do wieku przedszkolnego. Bożena Żak-Cyran, wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2008.
* cytaty pochodzą z książki, str.15.
Bożena Cyran-Żak jest dietetykiem i autorką kilku książek o zdrowym odżywianiu. Sympatyzuje z dietą wegetariańską, ale w jej książkach znajdziemy również przepisy na potrawy z mięsem.