fbpx

Dietetyka

Żywienie dzieci i dorosłych

Latest Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram

„Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej”

Niebieskie strefy to reportaż i poradnik jednocześnie. Autor zabiera nas w podróż do pięciu Niebieskich stref, czyli miejsc, gdzie ludzie żyją najdłużej i najzdrowiej (np. na Sardynii, japońskiej wyspie Okinawa, ale też, co ciekawe w Stanach Zjednoczonych- w małym miasteczku położonym ok 100 km od Los Angeles). Przypatruje się ich życiu, próbując odkryć sekret długowieczności i zamknąć go w naukowej formule. Spotyka się osobiście z wieloma stulatkami, wysłuchuje też ekspertów od długowieczności. Na koniec proponuje nam zbudowanie własnej Niebieskiej strefy, dzięki której będziemy mogli wydłużyć swoje życie. To w skrócie.

Mnie, jako dietetyka, najbardziej zainteresowała dieta 100-latków. W większości tradycyjna i lokalna, oparta przede wszystkim na produktach roślinnych, z małym tylko dodatkiem mięsa spożywanym najczęściej w święta . Sporo było wśród 100-latków wegetarian, zapamiętałam również jednego dziewięćdziesięciokilkuletniego weganina.

Na początku książka drażniła mnie swoim amerykańskim stylem, z trochę zbyt bardzo powiększoną czcionką, wytłuszczeniami, podpunktami i uproszczeniami. Jednak w miarę lektury porwał mnie zapał autora i dałam się ponieść wizji starości, innej niż nam powszechnie znana. Starości sprawnej, wesołej , żyjącej w niewymuszonym rytmie natury. Starości, która nie odchodzi na emeryturę, nie rezygnuje z codziennych przyjemności i cieszy się szczerym towarzystwem i poważaniem.

Niebieskie strefy to książka, która kusi obietnicą długiego życia. Ciekawa i inspirująca.

Bardzo bardzo polecam!


Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej, Dan Buettner, wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2014