fbpx

Dietetyka

Żywienie dzieci i dorosłych

Latest Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram

Kiedy rozszerzać dietę?

Dziś zaczynamy od podstawy podstaw, czyli od odpowiedzi na pytanie KIEDY?

Bardzo często pytacie: Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią? Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym? Co zrobić, jeśli już czas na rozszerzanie diety, a dziecko jeszcze nie siedzi? Dziś odpowiem na wszystkie pytania związane z tym KIEDY.

Kiedy pierwsze posiłki?

Dietę naszego niemowlaka rozszerzamy około 6 miesiąca życia. Wytyczne zalecają start w 6 miesiącu niezależnie od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym. 6 miesiąc jest to dla Ciebie wskazówka – możesz zacząć zaraz na początku niego lub dopiero po ukończeniu, czyli na początku 7 miesiąca. Ramy jakie dają nam eksperci są szerokie (WHO, ESPGHAN, AAP).

Sygnały gotowości

Dobrze jest zwrócić uwagę na sygnały gotowości dziecka do rozszerzania diety i nimi się kierować. Jak zaobserwować gotowość dziecka do rozszerzania diety? Zwróć uwagę na:

  • umiejętność siedzenia (też z podparciem),
  • branie małych przedmiotów dwoma palcami i wkładanie ich do buzi,
  • umiejętność gryzienia,
  • zanik odruchowego wypluwania wszystkiego co dotknie języka,
  • dziecko zaczyna domagać się częściej ssania piersi bez widocznego powodu (choroba, ząbkowanie).

Dlaczego rozszerzamy dietę w 6 miesiącu?

Dlatego, że dziecko właśnie około 6 miesiąca życia zyskuje dojrzałość do radzenie sobie z jedzeniem. Umie usiąść samodzielnie, lub siedzi stabilnie z podparciem, coraz lepiej kontroluje ruchy swoich rączek. Nie chodzi tylko o to, że dziecko jest w stanie coś chwycić ręką i wsadzić sobie do buzi (albo poradzić sobie z pokarmem, który podamy mu na łyżeczce do buzi), ale też o to, że jego układ pokarmowy, immunologiczny i nerki dojrzewają i będą w stanie podołać temu wyzwaniu. Kurczą się mu także zapasy żelaza zgromadzone w trakcie życia płodowego, a mleko mamy dostarcza go za mało w stosunku do rosnących potrzeb.

Rozszerzanie diety niemowlaka w 4 miesiącu. Czy to dobry pomysł?

Możesz zacząć rozszerzać dietę wcześniej niż w 6 miesiącu. Są dzieci, które w 5 miesiącu życia są gotowe na rozszerzanie diety, ale w 4 miesiącu niemowlakom brak umiejętności bazowych i dojrzałości do przyjmowania pokarmów stałych. Czasem lekarz pediatra może zalecić ci wcześniejsze rozszerzanie diety, nawet w tym 4 miesiącu. Nie ma powodów do paniki, jeśli lekarza tak zalecił, na pewno kierował się jakimś ważnym powodem – dopytaj jaki był to powód i stosuj się do zaleceń. Pamiętaj, że karmienie mlekiem modyfikowanym nie jest powodem dla którego należy zacząć rozszerzanie diety w 4 miesiącu życia. Najnowsze zalecenia jasno mówią, że dietę rozszerzamy w 6 miesiącu niezależnie od sposobu karmienia. Diety nie należy rozszerzać też wcześniej niż po ukończeniu 17 tygodnia życia (czyli przed 4 miesiącem życia), gdyż wiązać się to może z ryzykiem rozwoju alergii i też zwiększa ryzyko otyłości w późniejszym wieku.

Kiedy najpóźniej można rozszerzać dietę?

To jest kwestia bardzo indywidualna Są dzieci które będą gotowe na rozszerzanie diety dopiero w 7 czy 8 miesiącu życia. Zdaj się na swoją intuicję i uważnie obserwuj dziecko. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko w 6 miesiącu życia nie jest nie gotowe na posiłki stałe, lub w ogóle nimi nie zainteresowane oraz karmisz go cały czas na żądanie (swoim mlekiem lub mlekiem modyfikowanym), odczekaj tydzień – dwa i spróbuj ponownie. Jeśli coś cię niepokoi w zachowaniu dziecka, zapytaj o to pediatrę lub skonsultuj się z innym specjalistą. Pamiętaj, jednak że zbyt późne wprowadzanie pokarmów stałych do diety niemowlaka może wiązać się z ryzykiem niedostarczenia wystarczającej ilości poszczególnych składników odżywczych, dlatego trzeba być bardzo czujnym w tym temacie.

Co, jeśli moje dziecko w 6 miesiącu jeszcze nie siedzi?

Nie musisz się tym martwić. Każde dziecko ma swoje indywidualne tempo rozwoju i zaczyna siadać samodzielnie, gdy jest na to gotowe, jedne w 6, inne w 9 miesiącu. Norma jest szeroka. Do jedzenie dziecko może być posadzone w krzesełku do karmienia z podparciem np. poduszek. Pamiętaj, żeby sadzać tak dziecko tylko i wyłącznie na krótki czas posiłku aby nie obciążać mu kręgosłupa. Może też jeść na Twoich kolanach oparte o ciebie, w takiej pozycji, aby miało delikatnie zaokrąglone plecki. Pamiętaj tylko, żeby nigdy nie karmić dziecka w pozycji odchylonej do tyłu, półleżącej, np. w leżaczku, bo dziecko może się zakrztusić (spróbuj jeść na leżąco). Niektóre krzesełka do karmienia mają funkcję odchylania oparcia właśnie do takiej pozycji, nie korzystaj z nich podczas karmienia. Z takiej pozycji krzesełka możesz korzystać, gdy dziecko będzie jadło, jadło i zaśnie słodko z pełnym brzuszkiem, wtedy cyk odchylasz oparcie i masz czas na spokojne wypicie kawy lub…pozmywanie garów 😉

Rozszerzanie diety, gdy dziecko nie ma jeszcze zębów

Niektóre mamy martwią się, że w 6 miesiącu życia ich dzieci nie mają jeszcze żadnego zęba, w jak sposób mają więc jeść? Spokojnie możemy rozwiać te obawy. Na początek podajemy dzieciom gładkie puree lub miękkie kawałki pożywienia (np. w metodzie BLW), takie, że są w stanie spokojnie z nimi poradzić nawet bez zębów. Dzieciaki, póki nie mają pełni uzębienia, do rozdrabniania pokarmu używają dziąseł i bardzo dobrze sobie radzą. Myślę, że każdy, kto choć raz został ukąszony przez bezzębnego niemowlaka, wie jak sprawnie dzieci potrafią gryźć nawet bez ząbków.