fbpx

Dietetyka

Żywienie dzieci i dorosłych

Latest Posts

  Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram

Jaka jest prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie? I jak ją obliczyć, gdy nie mamy profesjonanlnej wagi.

Napisałam Wam o tym, jak wygląda pomiar składu ciała za pomocą profesjonalnego analizatora. Wpis znajdziecie tutaj: ANALIZA SKŁADU CIAŁA. Taki pomiar może przeprowadzić dla Was dietetyk na wizycie.

Jeśli nie możecie skorzystać z usług dietetyka, możecie obliczyć wynik za pomocą jednego z kalkulatorów tkanki tłuszczowej dostępnego w Internecie. Czy jego wyniki będą miarodajne? Raczej dadzą nam jedynie jakiś pogląd na sprawę. Jest mnóstwo błędów, które możemy popełnić po drodze korzystając z takiego kalkulatora – mierzymy się sami, dlatego nie zawsze przyłożymy centymetr tam, gdzie trzeba, domowy centymetr to nie profesjonalna miara, dlatego nie jest wyskalowany, no i sam wzór przyjmuje pewne założone wartości średnie z populacji co zazwyczaj nijak ma się do nas, czyli indywidualnego, niepowtarzalnego, konkretnego, pięknego 🙂 człowieka.

Kalkulator zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie

Jeśli jednak chcecie poznać choć takie przybliżone wartości, możecie skorzystać np. w tego kalkulatora: BODY FAT CALCULATOR (wykorzystuje on wzór U.S. Navy Method).

Wcześniej przygotujcie centymetr i zapiszcie sobie na kartce obwód talii, bioder i szyi.

W tabelce należy wybrać płeć (male/ female) , a następnie wpisać:

 • Age – wiek w latach
 • Weight – wagę w kilogramach
 • Height – wzrost w cm
 • Neck – obwód szyi w cm
 • Waist – obwód talii w cm
 • Hip – obwód bioder w cm

i wcisnąć zielony przycisk calculate, a kalkulator przeliczy zawartość naszej tkanki tłuszczowej.

Pamiętajcie, żeby na wynik z kalkulatorów internetowych patrzeć z dużym dystansem. Sprawdzałam je kiedyś i wyniki potrafią różnić się od wyników z analizatora skład ciała nawet o 5-7 punktów procentowych.

Prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie

Poniżej przedstawiam Wam prawidłowe zakresy poziomu tanki tłuszczowej w organizmie. Wybierzcie odpowiednią tabelkę dla siebie, kobietki mają z natury więcej tłuszczu w ciele. Pierwsza tabelka jest dla kobiet, druga dla mężczyzn. Po lewej zaznaczony jest wiek.

 • niebieski – zbyt mała zawartość tkanki tłuszczowej
 • zielony – poziom w normie
 • pomarańczowy – nadwaga
 • czerwony – otyłość

Kalkulator BMI

Na mojej stronie internetowej możecie znaleźć kalkulator BMI, który również może dać nam pewien pogląd na to, czy nasza waga mieści się w normach. Znajdziecie go tutaj: Kalkulator BMI.

Interpretacja wyników

Jeśli któryś z wyników wyszedł Wam nieprawidłowy, nie wpadajcie od razu w panikę 😉 Po pierwsze, to tylko wzory, wyniki i statystyki, nie zawsze zły wynik świadczy o złym stanie zdrowia, czasem to np. kwestia indywidualnej budowy ciała. Po na każdy przypadek trzeba spojrzeć indywidualnie i do tego całościowo, sama waga czy zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie nie daje obrazu całości.