Czy niemowlak może być wegetarianinem?
Gdy na świecie pojawia się małe dziecko, oprócz tony zmartwień i radości wegerodzice często muszą zmierzyć się dodatkowo z pytaniami dotyczącymi diety swojego dziecka. Większość rodziców wegetariańskich dzieci jest stanowczo przekonanych o dobroczynnym wpływie tej diety na swoje pociechy. Czasem pojawiają się drobne wątpliwości np. w kwestii suplementacji niektórych witamin. Duże wątpliwości ma jednak często rodzina i otoczenie wegedzieciaków.
Czy karmiąc dziecko po wegetariańsku zapewnia się mu mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju?
Czy ta dieta jest odpowiednia dla niemowlaków?
Dzieciństwo to okres najintensywniejszego rozwoju człowieka. Wszelkie niedobory lub nadmiary określonych składników pokarmowych mogą doprowadzić do nieodwracalnych skutków, dlatego rozsądek w kwestii diety jest bardzo ważny.
Postaram się dziś rozwiać wątpliwości dotyczące diety wegetariańskiej u dzieci.
Co mówią eksperci na temat diet wegetariańskich u dzieci?
- Według Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia prawidłowo zbilansowana dieta laktoowowegetariańska (czyli wege+mleko+jajka) i laktowegetariańska (czyli wege+mleko) zawierają niezbędne składniki i mogą być stosowane u dzieci i młodzieży.
- Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków zarówno dieta wegańska, jak inne rodzaje diet wegetariańskich, gdy są odpowiednio zaplanowane, są dobre dla osób na wszystkich etapach życia, łącznie z okresem ciąży, laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa oraz dorastania.
- Natomiast europejski autorytet do spraw żywienia dzieci czyli ESPHGAN twierdzi, że niemowlęta, których rodzice żywią je po wegańsku powinny być pod stałą opieką lekarza lub dietetyka, bo weganizm może w ich przypadku powodować niedobory.
Czyli mamy całkowite zielone światło w kwestii wegetarianizmu, natomiast w kwestii weganizmu z małym „ale” (tzn. „tak, ale pod lepiej by było kontrolą lekarza lub dietetyka”).
Nie mamy natomiast w Polce żadnych oficjalnych i konkretnych wytycznych dotyczących bilansowania diet wegetariańskich i wegańskich i zaleceń w sprawie suplementacji.
Co mówią badania naukowe na temat wegetarianizmu u dzieci?
Badania dzieci wegetariańskich i wegańskich pokazują, że rozwijają się one prawidłowo, są tak samo wysokie jak dzieci jedzące tradycyjnie. Tempo wzrastania młodszych dzieci wegańskich jest nieco wolniejsze, ale wysokość ciała starszych dzieci nie odbiega od rówieśników. Dzieci wegetariańskie są zdecydowanie szczuplejsze niż dzieci jedzące tradycyjnie. Częstotliwość występowania niedokrwistości jest taka sama u wegetarian, jak w pozostałej części populacji, jednak wegetarianie mają niższe stężenie ferrytyny. Biorąc pod uwagę zastraszające tempo, w jakim tyją dzieci (Polskie i światowe), ten związek wegetarianizmu ze szczupłością jest super korzystną sprawą.
Dieta wegetariańska dla niemowląt
Dziś, przy całym bogactwie dostępnych na rynku produktów, nie jest trudno o skomponowanie odżywczej diety wegetariańskiej.
Osobiście uważam, że aby prawidłowo skomponować dietę wegetariańską swojego dziecka nie jest konieczna porada dietetyka, jak to często zalecają popularne magazyny czy portale internetowe. Tak samo, jak np. w kwestii bezpieczeństwa podróżowania z dzieckiem samochodem, można doszkolić się w temacie przewożenia dzieci samochodem, najlepszych miejsc, pozycji, rodzajów fotelików samochodowych, jedzenia podczas jazdy itp. Ale jeśli nie czujemy się w temacie pewnie lub nie mamy czasu, zasięgnijmy rady specjalisty.
Z moich obserwacji wynika, że wegetarianie często z dużą rozwagą podchodzą do spraw żywienia siebie i swoich pociech. Sami przygotowują domowe zdrowe posiłki, ich kuchnia jest różnorodna, rzadko korzystają z dań gotowych czy żywności wysoko przetworzonej. Częściej na ich stole goszczą produkty pełnoziarniste, nierafinowane, strączki, orzechy, uważają z soleniem i słodzeniem dań dla dzieci.
Suplementacja dla małych wegetarian i wegan
- wit. B12 – w przypadku diety wegańskiej niezbędna jest suplementacja witaminą B12 i/lub spożywanie żywności wzbogacanej w tą witaminę, ponieważ znajduje się ona jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Suplementacja może być również konieczna w przypadku diety wegetariańskiej, jeśli dziecko spożywa mało produktów pochodzenia zwierzęcego.
- wit. D – zalecenia suplementacji są takie same jak dla dzieci na diecie tradycyjnej.
- żelazo – jest ono gorzej przyswajalne z produktów roślinnych niż zwierzęcych, dlatego rodzice dzieci wegetariańskich i wegańskich powinni zwrócić na nie szczególną uwagę. Natomiast dostarczanie odpowiedniej ilości tego pierwiastka w diecie nie jest trudne. Niektórzy wspominają o potrzebie dostarczania większej ilości żelaza z pożywieniem niż w przypadku tradycyjnej diety, ponieważ żelazo z produktów roślinnych ma mniejszą przyswajalność. Jeśli jesteś wegemamą, wydrukuj sobie listę produktów bogatych w żelazo, powieś na lodówce i codziennie podawaj dziecku produkty z listy. Możesz skorzystać ze ściągawki, którą przygotowałam – Ściągawka – wegeprodukty bogate w żelazo.
Większość z Was rozróżnia świetnie różne typy diet, ale jak by się one komuś plątały, zamieszczam mały Słowniczek.
Co jedzą …
- wegetarianie – warzywa, owoce, orzechy, strączki, mleko, nabiał, jajka,
- weganie – warzywa, owoce, orzechy, strączki,
- frutarianie – tylko owoce
- bretarianie – żywią się tylko praną/powietrzem 🙂
Jeśli potrzebujesz indywidualnego wsparcia w żywieniu dzieci, dobrze skomponowanego wegeteriańskiego lub wegańskiego jadłospisu, zapraszam na konsultacje: Konsultacje indywidualne z dietetykiem.