fbpx

Dietetyka

Żywienie dzieci i dorosłych

Latest Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram

Czipsy z jarmużu i gęstość odżywcza

jarmuż

Wiecie, że jarmuż zajmuje jedno z pierwszych miejsc na liście „najgęstszych odżywczo” pokarmów?

Gęstość odżywcza” jest przeciwieństwem „pustych kalorii”. Gęstość odżywcza szereguje produkty spożywcze pod względem zawartości ważnych składników odżywczych w ich 100 kaloriach. I chodzi oczywiście od to, by w tych 100 kaloriach znajdowało się jak najwięcej witamin, składników mineralnych i innych prozdrowotnych substancji.

Weźmy 2 wersje kanapki na 2 śniadanie a) kanapka z masłem i dżemem b) kanapka z masłem, twarogiem i solidnym liściem jarmużu. Oba śniadania mają w przybliżeniu 150 kalorii. W pierwszy przypadku w tych 150 kaloriach dostarczamy do organizmu trochę błonnika, trochę witamin z grupy B z pieczywa i odrobinę witaminy C z dżemu. Natomiast druga kanapka – tak samo trochę błonnika i witamin z grupy B z pieczywa ale do tego dokładamy witaminy A, C, żelazo i wapń, których jarmuż jest dobrym źródłem.

Jarmuż jest jedną z najstarszych odmian uprawnych kapusty, ma kędzierzawe liście z dość twardymi żyłkami, które najlepiej wyciąć przed konsumpcją, jest rośliną bardzo odporną na szkodniki, lubi zimny klimat i jest bardzo smaczny.

Czasem kupuję jarmuż i używam go głównie jesienią i zimą na kanapki zamiast bezsmakowo-bezwonnej szklarniowej sałaty. (Czasem wydaje mi się, że zimą drukuje się ją w z plastiku w drukarkach 3D ? )Tym razem dałam się namówić na przygotowanie dość oryginalnej, choć wcale nietrudnej do przygotowania przekąski z jarmużu:

Czipsy z jarmużu:

  • Dowolna ilość jarmużu – liście umyć, dobrze wysuszyć, usunąć grubsze żyłki, porwać na małe kawałki i wrzucić do dużej miski.
  • Dodać kilka łyżek oleju.
  • Dodać sok z cytryny, ewentualnie odrobinę startej skórki z cytryny.
  • Dodać ulubione przyprawy – u mnie papryka słodka, imbir i sól.
  • Wysypać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piec około 3-5 minut w temperaturze 150-170 stopni.
  • Uwaga bo czipsy dość szybko się przypalają!

Przepis podpatrzony u Jadłonomii.

Co myślicie o takiej formie podania jarmużu?