fbpx

Dietetyka

Żywienie dzieci i dorosłych

Latest Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram

Co na pierwsze posiłki? (aktualizacja 2021 rok)

Co podawać na pierwsze posiłki?

Może to cię zdziwi, ale tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, co podasz dziecku jako pierwsze. O ile będzie to oczywiście jakiś jeden zdrowy, nieprzetworzony produkt. W tym temacie musisz zdać się na swoją intuicję. Nie ma dowodów na to, aby istniała jakaś optymalna kolejność wprowadzania konkretnych produktów do diety niemowlaka. Wszelkie schematy żywienia niemowląt są tylko wskazówką i pomocą i można się nimi posługiwać, ale można też rozszerzać dietę po swojemu.

Może to być więc marchewka, jabłko, ziemniak czy kaszka manna, czyli typowe produkty, jakie podaje się dzieciom w naszym kraju na start. Ale równie dobrze może to być burak, fasolka, gruszka, kasza pęczak, jajko czy mięso. W niektórych krajach wręcz zaleca się, aby zacząć od mięsa, ponieważ jest to produkt bogaty w żelazo, a niemowlaki często mają problem z jego niedoborem.

Jedyne wskazówki są więc takie, żeby zacząć od jednego produktu, typowego dla naszej lokalnej kuchni i rodzinnych zwyczajów. Produkt ten ma być podany po ugotowaniu, bez dodatku soli i cukru.

Zielone warzywa najlepsze na start

W najnowszym schemacie żywienie niemowląt z 2021 roku zwraca się uwagę na to, że warzywa zwykle są trudniej akceptowane niż owoce (wiadomo, owocki są słodkie i pyszne, a brukselka blee?). W związku z tym rekomenduje się aby zacząć rozszerzanie diety jednak od warzyw i to zielonych, a następnie po 2 tygodniach podać owoce i kontynuować jednocześnie podawanie warzyw.

Co na 1 posiłek dla niemowlaka?

Na początku przez pierwszy tydzień (lub dłużej) podawaj dziecku dania jednoskładnikowe i obserwuj, jak reaguje, czy jest zainteresowane posiłkiem, czy czuje się komfortowo podczas jedzenia, czy nie wystąpią reakcje alergiczne lub kłopoty z brzuszkiem. Zacznij od małych ilości np. 3-4 łyżeczek. Przykładowe pierwsze dania:

  • Jeśli chcesz zacząć od rekomendowanych zielonych warzyw, podaj ugotowane i zmiksowane na puree jedno dowolne warzywo: brokuł, zielony groszek, fasolka szparagowa, cukinia, brukselka, bób, szpinak, papryka.

Może być też:

  • gotowany ziemniaczek rozgnieciony dobrze widelcem
  • gotowana marchewka zmiksowana na puree,
  • puree pieczonej dyni,
  • puree z gotowanego buraczka,
  • mus z jabłka (prażonego/pieczonego),
  • mus z podgotowanej gruszki,
  • kaszka manna na wodzie,
  • ryż przygotowany z dodatkiem mleka mamy lub mleka modyfikowanego.

Po tym pierwszym etapie, gdy nic w zachowaniu dziecka cię nie niepokoi, spróbuj dań złożonych z 2-3 składników, np.:

  • puree z ziemniaczka i cukinii z kroplą oleju lnianego,
  • kaszka owsiana ze śliwką,
  • puree z pietruszki i jabłka,
  • puree z zielonego groszku z masełkiem i koperkiem,
  • zupka z mięsem – marchewka, ziemniak, kurczak, natka pietruszki, olej lniany,
  • zupka krupnik – marchewka, kalarepka, kasza jęczmienna, koperek, olej lniany,
  • kalafior z masełkiem.

Na początku dania mają być bardzo proste, tak abyś mogła wykluczyć ewentualne reakcje alergiczne. Przykładowo, gdy pojawi się wysypka lub brzydkie kupki – będziesz w stanie mniej więcej ustalić co mogło je spowodować, jeśli podajesz dziecku dania maksymalnie 2-3 składnikowe i wprowadzasz je do diety stopniowo. Stopniowo, czyli np. tak: w pierwszym dniu puree z pietruszki, w następnym dniu puree z pietruszki i jabłka, w kolejnym zupka jarzynowa złożona z marchewki, pietruszki i ziemniaczka z kroplą oleju rzepakowego.

Z czasem te dania będą zawierały coraz więcej składników, przypraw i coraz bardziej przypominać będą zdrową rodzinną kuchnię.

Jak często powinno jeść dziecko 6 miesięczne?

Dziecko w pierwszym miesiącu rozszerzania diety powinno otrzymywać 2-3 posiłki w ciągu dnia. W praktyce powinno wyglądać to tak, że proponujesz dziecku posiłek w godzinach w których zazwyczaj jecie posiłki w waszym domu. Jeśli dziecko wtedy nie śpi, jest najedzone mlekiem mamy (lub modyfikowanym) i ma zasoby na to by eksplorować świat i się uczyć – siadacie razem do śniadania i obiadu, dziecko otrzymuje swoją porcję.

Ostateczna liczba posiłków uzupełniających uzależniona jest jednak zawsze od potrzeb dziecka oraz ilości mleka, jaką otrzymuje od Ciebie. Dzieci karmione piersią często jedzą mniejsze porcje niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym.

Ile powinno zjadać dziecko 6 miesięczne?

Nie zajmuj się tym na razie. Pierwszy miesiąc to jeszcze za wcześnie na analizę ilościową tego, co dziecko je. Na razie to etap oswajania się z nową sytuacją, jaką jest jedzenie pokarmów stałych, etap próbowania nowych smaków. W żywieniu niemowląt istnieje też złota zasada, która mówi, że rodzic decyduje czy dziecko zje, kiedy i jak jedzenie zostanie podane, a dziecko decyduje czy zje i ile zje. Kwestia zjadanych ilości – to więc zawsze decyzja dziecka. W pierwszym miesiącu dziecko może zjeść tylko po 1 łyżeczce z przygotowanego przez ciebie przecieru i to będzie ok, może też zjadać 1/2 filiżanki i taka ilość też będzie w porządku.

Czy podawać słoiczki czy gotować samodzielnie?

To zależy tylko od Ciebie. Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Sama musisz zrobić sobie rachunek zalet i wad każdego sposobu karmienia i wybrać co ci najbardziej odpowiada. Poniżej wypiszę ci zalety i wady każdego sposobu karmienia, na które ja zwróciłam uwagę:

Plusy słoiczków:

  • szybkość przygotowania

Minusy słoiczków:

  • mimo wszystko jest to produkt przetworzony, który ma dość długi czas od przygotowania – do spożycia (m.in. podczas przechowywania traci na wartości odżywczej),
  • błędne oznaczenie – niestety bardzo często na etykietach słoiczków pojawiają się informacje, które mogą wprowadzać w błąd rodziców, np. oznaczenia „od 4 miesiąca” sugeruje, że dietę rozszerzamy od 4 miesiąca, a powinno być tak w wyjątkowych przypadkach. Może to być też zachętą, żeby zacząć wcześniej niż mówią zalecenia ekspertów. Także sugerowane wielkości porcji na 1 posiłek mogą stanowić pokusę podania dziecku więcej, niż tak na prawdę potrzebuje lub wprowadzać zawyżone oczekiwania w stosunku do zjadanych przez dziecko porcji.
  • Specjaliści zwracają również uwagę na małą różnorodność warzyw w słoiczkach – przeważają warzywa o smaku słodkim, mało jest słoiczków z warzywami o bardziej gorzkim smaku.

Plusy domowego gotowania:

  • potrawy są świeżo przygotowane i od razu podane dziecku,
  • wiesz dokładnie co włożyłaś do garna i z czego jest przygotowana potrawa,
  • masz wpływ na dobór produktów (dania mogą być bardziej różnorodne pod względem smaku, ale też tekstury, co jest korzystne dla nauki jedzenia),
  • masz wpływ na to kiedy i jak podać dziecku pokarmy o trudniejszych konsystencjach (gładkie puree, pokarmy nie do końca zmiksowane, rozgniecione widelcem, posiekane nożem) – możesz płynnie reagować na potrzeby dziecka,
  • prawidłowo przygotowane domowe dania mają zazwyczaj większą gęstość energetyczną, niż dania ze słoiczków, co jest korzystne, bo powinniśmy podawać niemowlakom dania jak najbardziej „treściwe”, bo na początku zjadają na prawdę małe ilości. Przykładowo gotując w domu zazwyczaj dodajemy kroplę oliwy lub odrobinę masełka do warzyw, słoiczki z pojedynczymi warzywami nie zawierają takiego dodatku.
  • możesz gotować jedno danie dla całej rodziny i odłożyć porcję dla swojego dziecka (np. przed doprawieniem solą oraz rozdrobnić je wg. potrzeby); wtedy wszyscy jedzą to samo i jest mniej przygotowywania.

Minusy domowego gotowania:

  • jest to oczywiście bardziej pracochłonne
  • dobrze by było, gdyby produkty pochodziły ze sprawdzonych źródeł, np. jajka „0”, mięso z chowu ekologicznego, warzywa i owoce z upraw bez nawozów sztucznych i pestycydów.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem nie kupowania produktów dedykowanych niemowlętom i samodzielnego gotowania dla dziecka. Rynek produktów dla niemowląt i małych dzieci to ogromny biznes i nie zawsze gra się w nim uczciwie. Bardzo dużo produktów dla niemowląt zawiera dodatek cukru czy inne dodatki do żywności. które w ogóle nie powinny znaleźć się na talerzu dziecka w 1 roku życia, dodatkowo ceny takich produktów są nieporównywalnie wyższe niż ceny standardowych produktów, z których możemy ugotować smaczne dania. Natomiast rozumem to, że nie każdy lubi gotować lub woli skupić się na czymś innym niż gotowanie. Życie nie jest czarno – białe i każdy wybór będzie ok.

Schemat żywienia w 6 miesiącu życia

Tak jak pisałam wcześniej, schematy istnieją tylko jako pomoc i wskazówka, nie jako coś czego trzeba się sztywno trzymać. Nie chcę Was jednak zostawiać bez konkretów. Przygotowałam dla Was ściągawkę na czas rozszerzania diety!

Ściągawka ma formę checklisty i możecie ją pobrać z mojego sklepu za darmo. Można ją wydrukować, powiesić na lodówce i odhaczać, czego dziecko już próbowało, a może to być inspiracja, aby gotować dla dziecka i całej rodziny bardziej różnorodnie.

Link do miejsca skąd można pobrać ściągawki:

Ściągawka – https://zdrowieodkuchni.info/sklep/sciagawka-na-czas-rozszerzania-diety/

Ściągawka dla rodzin wegetariańskich – https://zdrowieodkuchni.info/sklep/wegesciagawka-na-czas-rozszerzania-diety/