fbpx

Dietetyka

Żywienie dzieci i dorosłych

Latest Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram

BLW, ryzyko anemii i produkty bogate w żelazo

Jeśli stosujecie metodę Baby-led weaning , bardzo ważne jest to, żeby codziennie oferować dziecku produkty bogate w żelazo.

Pokarmy stałe – od 6 miesiąca

Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo jest jednym z powodów, dla których w 6 miesiącu życia wprowadzamy pokarmy stałe do diety dziecka. Około 6 miesiąca bowiem zaczynają się powoli wyczerpywać zapasy żelaza, które dziecko zgromadziło podczas życia płodowego. Powinniśmy więc zwrócić uwagę na to, by produkty stałe bogate w żelazo pojawiły się w codziennym menu naszych szkrabów.

Mlekooo…

Do tej pory maluch pił tylko mleko. Czy jest w nim żelazo? Tak, ale w różnych ilościach, w zależności od tego jakie jest to mleko: mamy, krowie czy modyfikowane. Mleko mamy zawiera niewielkie ilości żelaza, natomiast jest ono bardzo łatwo przyswajalne – w 50%. Żelazo z mleka krowiego przyswaja się w 5-10%. Dlatego mleko modyfikowane wzbogacane jest w żelazo. Mleko krowie niemodyfikowane nie powinno absolutnie stanowić podstawy diety dziecka w 1 roku życia, właśnie ze względu na bardzo niską zawartość żelaza i niską jego przyswajalność. Dzieci poniżej 1 roku życia pijące wyłącznie mleko krowie mają bardzo wysokie ryzyko anemii. Do ukończenia 1 roku życia podstawą diety powinno być więc mleko mamy, lub gdy mama nie może karmić – mleko modyfikowane. 

Baby-led weaning i ryzyko anemii.

Specjaliści od żywienia dzieci, którzy przeanalizowali założenia metody BLW mają obawy, czy taki sposób karmienie nie będzie powodował niedoborów żelaza. Na początku rozszerzania diety, dzieci mają jeszcze tak niezgrabne ruchy, że mogą nie być w stanie po prostu zjeść wystarczająco dużo, aby pokryć zapotrzebowanie na żelazo, a jego zapasy od około 6 miesiąca zaczynają się kurczyć.

Badacze zauważyli też, że dzieci karmione metodą BLW na początku jadają głównie warzywa i owoce, ponieważ są one łatwe do przygotowania w formie tzw. „finger foods” czyli paluszków/ kawałków jedzenia wielkości palca, które dziecko może łatwo uchwycić w rączkę. Warzywa i owoce są jednak produktami, które są naturalnie ubogie w żelazo.

Ponadto dzieci BLW również na początku przygody z pokarmami stałymi rzadko spożywają mięso oraz specjalne kaszki wzbogacane w żelazo, ponieważ trudno przygotować je w formie łatwej do uchwycenia. A mięso i specjalne kaszki zbożowe wzbogacone w żelazo wg. ekspertów są produktami, które koniecznie powinny znajdować się w codziennej diecie niemowląt 6-12 miesięcy by ustrzec je przed anemią.

Do tej pory nikt nie zbadał, czy metoda BLW na prawdę sprzyja anemii. I czy nie jest przypadkiem tak, że wszystkie te trzy zarzuty można by przypisać również tradycyjnemu podejściu? Na początku dziecko nawet jak je papki, to je mini ilości, początkowo je papki głównie z miksowanych warzyw, no i czy wszystkie dzieci którym rozszerza się dietę w sposób tradycyjny jedzą kaszki wzbogacane w żelazo?

Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, aby pokarmy, które podajemy naszym bobasom były bogate w żelazo. Na pewno im to nie zaszkodzi, a może pomóc.

Kaszki wzbogacane w żelazo

Osobiście jestem zwolenniczką tego, aby dieta była skomponowana z produktów naturalnych, niezależnie czy jest to dieta dorosłego, przyszłej mamy w ciąży fizjologicznej czy prawidłowo rozwijającego się niemowlęcia. Oczywiście są wyjątkowe sytuacje, gdy można wspomóc się suplementami diety, czy produktami fortyfikowanymi, ale trzeba to robić z głową. W przypadku niemowląt i żelaza główną wadą wielu specjalnych gotowych kaszek jest dodatek cukru. Cukier i inne substancje słodzące bardzo często pojawiają się w kaszkach oznaczonych jako odpowiednie od 4 czy 6 miesiąca życia. Nie powinno tak być. Oficjalne wytyczne mówią jasno – cukier nie powinien pojawiać się w diecie małych dzieci, a już na pewno nie poniżej 1 roku życia.

Dieta bogata w żelazo

Przygotowałam dla Was małą ściągawkę, która pomoże wam zadbać o codzienną podaż żelaza w diecie malucha. Do wyboru wersja diety tradycyjnej i wegetariańskiej. Korzystajcie z naturalnych produktów spożywczych obfitujących w żelazo! Ściągawka do pobrania ze SKLEPU.