Analiza składu ciała
Co pokazuje analizator składu ciała? Jak się przygotować do pomiaru, żeby wynik był poprawny?
Co to jest bioimpendancja elektryczna?
Analizatory składu ciała korzystają z technologii bioimpedancji elektrycznej – BIA. Aby dokonać pomiaru musimy stanąć na wadze bosymi stopami. Stopy dotykają czterech metalowych elektrod. Niskie i bezpieczne dla zdrowia sygnały elektryczne przepływają przez ciało od stóp. Prąd elektryczny w szybki sposób przedostaję się przez wodę (masa mięśniowa posiada wysoką zawartość wody), natomiast napotyka opór podczas próby przepłynięcia przez tkankę tłuszczową. Opór ten nazywany jest impedancją. Impedancja jest mierzona, a następnie odpowiednio przeliczana tak, że otrzymujemy wynik w postaci zawartości (% i kg) poszczególnych komponentów w składzie ciała. Pełen pomiar trwa około 30 sekund.
Dzięki dokładnie analizie składu ciała możemy obserwować zmiany w składzie ciała po wprowadzeniu zdrowszej diety albo treningów, np. : czasem po utracie kilku kilogramów waga staje w miejscu. Pomiar na analizatorze pokaże nam, że zmniejsza się zawartość tkanki tłuszczowej spada, ale za to zwiększa się zawartość mięśni. Ważymy tyle samo, ale mamy mniej tłuszcz a więcej mięśni.
Co mierzy analizator składu ciała?
Badając skład ciała za pomocą analizatora dostaniemy szczegółowe informacje o budowie naszego ciała
- ilość tkanki tłuszczowej ( w % i w kilogramach)
- ilość wisceralnej tkanki tłuszczowej ( w % i w kilogramach) – tkanka wisceralna, inaczej trzewna – to ta zlokalizowana w okolicy brzucha. Dokonujemy jej pomiaru specjalnie, ponieważ jej wysoka ilość sprzyja występowaniu chorób takich jak nadciśnienie, choroby serca czy cukrzyca.
- BMI
- masa mięśni ( w % i w kilogramach)
- masa kości ( w % i w kilogramach)
- zawartość wody w organizmie ( w % i w kilogramach)
- wiek metaboliczny – to bardzo ciekawy parametr. Obliczany jest na podstawie porównania naszych wyników do średnich wyników z poszczególnych grup wiekowych. Jeśli nasz wiek metaboliczny wychodzi mniejszy niż nasz prawdziwy wiek, to mamy powody do radości. Jeśli wychodzi wyższy – warto nad nim popracować, np. poprzez zwiększenie aktywności fizycznej.
Przykładowy wydruk z analizatora wygląda tak:

Wydruk taki, choć ładnie opisany warto skonsultować z dietetykiem, który spojrzy profesjonalnym okiem i powie czym się martwić a czym nie warto, nad czym warto popracować i w jaki sposób to zrobić.
Jak się przygotować do pomiaru?
Poziom wody w organizmie zmienia się w trakcie trwania dnia i miesiąca, a ma on bardzo duży wpływ na wyniki, dlatego idealni wykonywać pomiar:
- zawsze o tej samej godzinie,
- w tym samym dniu cyklu menstruacyjnego (zawartość wody w organizmie wacha się w trakcie cyklu menstruacyjnego),
- 3-4 godziny po posiłku,
- w lekkim ubraniu,
- bezpośrednio przez pomiarem najlepiej nie pić dużych ilości wody, alkoholu, nie wykonywać dużego wysiłku fizycznego ani nie mierzyć się zaraz po kąpieli czy basenie, bo wszystko to również może wpływać na wahania zawartości wody w organizmie,
- przed badaniem lepiej ubrać skarpetki niż rajstopy, bo łatwiej je zdjąć 🙂 pomiar wykonujemy na boso.
Analiza składu ciała a ciąża
Jest kilka sytuacji, kiedy nie możemy wykonywać analizy składu ciała metodą bioimpendancji:
- ciąża – nie chcemy popieścić prądem dzidziusia 😉
- wszczepiony rozrusznik serca lub inne elementy, których praca może być zakłócona przez przepływ prądu,
- epilepsja,
- pomiarów nie wykonuje się także dzieciom. Do ich zbadania dietetycy mają inne narzędzia 🙂
Ważne
Warto pamiętać o tym, że pomiary składu ciała najlepiej przeprowadzać regularnie, bo służą one bardziej do monitorowania zmian, niż do przeprowadzania pojedynczych pomiarów. Czyli mierzymy się, wprowadzamy zdrowe zmiany w jadłospisie lub włączamy trening i po jakimś czasie ważymy się znów.
Warto wiedzieć też, że na rynku jest bardzo dużo różnych modeli analizatorów, mają one różną budowę i dokładność, w związku z czym nie ma sensu porównywać pomiarów z dwóch różnych analizatorów. Najlepiej pomiar przeprowadzać zawsze na tym samym sprzęcie.