10 zasad zdrowej diety wg. Ajurwedy
Od dawna zbieram się za napisanie czegoś o Ajurwedzie, mimo, że moja pierwsza fascynacja nią już dawno minęła.
Napiszę później więcej o doszach, o ama, o czakrach …, ale to wszytsko później, bo nie chcę wystarszyć Was obco brzmiącymi terminami. Nie koniecznie trzeba też na początek robić sobie test jaką doszą jestem? Vata, pitta czy Kapha? Choć taki też się na stornie pojawi.
Bo Ajurweda jest moim zdaniem bardzo prosta i może dla nas stanowić fajną inspirację, choćby do tego, by podreperować swój sposób odżywiania. Na początek mam więc dla Was 10 zasad zdrowej diety i spożywania posiłków według Ajurwedy:
- Pożywienie musi być ciepłe (zazwyczaj ugotowane)
- Pożywienie ma być smaczne i łatwe do strawienia
- Pożywienie należy spożywać we właściwych ilościach – ani za dużo, ani za mało.
- Jedzenie należy spożywać na pusty żołądek, po dokładnym strawieniu wcześniejszego posiłku.
- Pożywienie musi być tak dobrane, aby działało na organizm w sposób uzupełniający, a jego właściwości nie powinny ze sobą kolidować.
- Pożywienie powinno być spożywane w miłym otoczeniu i serwowane we właściwych naczyniach, tak by spotęgować przyjemność płynącą z jedzenia.
- Nie powinno się jeść w pośpiechu.
- Posiłek nie powinien się przecierać w nieskończoność
- W czasie posiłku należy się koncentrować na jedzeniu.
- Należy spożywać tylko takie pokarmy, które są odżywcze dla Ciebie oraz służą Twojemu usposobieniu psychicznemu.
Bardzo proste zasady, prawda? A równocześnie jak trudne do spełnienia w naszym codziennym życiu. Przypomnij sobie, jak wyglądały Twoje obiady w ciągu ostatnich 3 dni i jeszcze raz spójrz na te 10 punktów. Jak często jemy w pośpiechu, objadamy się, jemy posiłki, po których źle się czujemy, jemy przed telewizorem czy telefonem.
Te 10 zasad i pewna doza samowiedzy i wczucia się w swój organizm wystarczyłyby do tego by być zdrowym i nie chorować na żadne choroby dietozależne. Odżywianie jest tak na prawdę bardzo proste, nie chodzi o to, żeby skupiać się na szczegółach np. Czy na śniadanie mam zjeść węglowodany czy białko i tłuszcze? Ile określonych produktów muszę zjeść aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na magnez? Ile kalorii wynosi moje dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Chodzi o to, by przestrzegać kilku intuicyjnych zasad i o to, by zauważyć, które pokarmy nam służą, a które nie.